Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Leonardo DiCaprio


Věk: 39 let
Datum narození: 1974-11-11
Místo narození: Hollywood, Los Angeles, Kalifornie, USA

Životopis:

Držitel mnoha cen a trojnásobný držitel nominace na Oscara. Za roli ve filmu Quentina Tarantina Nespoutaný Django byl nominován na Zlatý glóbus. Před filmem Nespoutaný Django hrál v režii Clinta Eastwooda hlavní roli ve filmu J. Edgar. Za svůj výkon v tomto filmu získal cenu Zlatý glóbus a nominace na Cenu kritiků a cenu Sdružení filmových a televizních herců (SAG). Dále hrál v kasovním trháku Christophera Nolana Počátek a dramatickém thrilleru Martina Scorseseho Prokletý ostrov.

V roce 2007 byl nominován na Oscara za výkon v dramatu Edwarda Zwicka Krvavý diamant, za který také obdržel Zlatý glóbus, Cenu kritiků a nominaci na cenu Sdružení filmových a televizních herců (SAG). V témže roce získal Zlatý glóbus, cenu BAFTA, Cenu kritiků a nominace na cenu Sdružení filmových a televizních herců (SAG) za svou roli ve Scorseseho filmu Skrytá identita, který získal Oscara za nejlepší film. Společně s celým obsazením filmu Skrytá identita byl nominován na cenu Sdružení filmových a televizních herců (SAG) za nelepší herecký výkon.

V minulosti získal nominaci na Oscara za svůj výkon v uznávaném Scorseseho životopisném filmu z roku 2004 Letec. Za své ztvárnění Howarda Hughese získal cenu Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší dramatický herec a nominaci na Cenu kritiků a cenu BAFTA. Společně s ostatními herci ve filmu Letec byl nominován na cenu Sdružení filmových a televizních herců (SAG), jednou v kategorii Nejlepší herec a podruhé za nejlepší herecký výkon.

Vedle herectví si DiCaprio založil vlastní produkční společnost Appian Way. Pod hlavičkou společnosti Appian Way napsal, produkoval a četl komentář k uznávanému dokumentárnímu filmu 11. hodina, zaměřenému na ochranu životního prostředí. Společnost Appian Way dále produkovala již dříve zmíněné filmy Prokletý ostrov a Letec, dále filmy Dny zrady, Červená Karkulka, Orphan, Veřejní nepřátelé nebo filmy Out of the Furnace s Christianem Balem a Woody Harrelsonem v hlavních rolích a Na hraně s Justinem Timberlakem a Benem Affleckem.

DiCaprio se narodil v Hollywoodu v Kalifornii a hrát začal už ve 14 letech. Průlom přišel v roce 1993 s rolí v celovečerní filmové adaptaci autobiografického dramatu Tobiase Wolffa v režii Michaela Caton-Jonese Dospívání po americku. Ještě v témže roce obsadil jednu z hlavních rolí ve filmu Lasse Hallströma Co žere Gilberta Grapea a za své ztvárnění mentálně postiženého mladíka získal své první nominace na Oscara a Zlatý glóbus. Dále získal cenu National Board of Review za nejlepší vedlejší roli a za svůj výkon ve filmu cenu New Generation udělovanou Asociací filmových kritiků Los Angeles.

V roce 1995 si DiCaprio zahrál hlavní role ve třech velmi odlišných filmech, počínaje westernem Sama Raimiho Rychlejší než smrt. Vysloužil si také uznání za svůj výkon v roli narkomana Jima Carrolla v hrůzném dramatu Rváčův deník a za ztvárnění narušeného sexuálně nevázaného básníka Arthura Rimbauda ve filmu Agnieszky Hollandové Úplné zatmění. V následujícím roce si DiCaprio zahrál hlavní roli v nové filmové adaptaci Baze Luhrmanna Romeo a Julie, za kterou získal na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu cenu za nejlepší herecký výkon. Připojil se také k hvězdnému obsazení ve filmu Marvinův pokoj, za který byl celý tým nominován na cenu Sdružení filmových a televizních herců (SAG) za vynikající herecký výkon. V roce 1997 hrál DiCaprio po boku Kate Winsletové v kasovním trháku Titanik, za který byl nominován na cenu Zlatý glóbus. Na své cestě k 11 Oscarům, včetně Oscara za nejlepší film, tento film prolomil všechny rekordy v prodeji vstupenek.

O DiCapriovi je známo, že se věnuje ochraně životního prostředí v celosvětovém měřítku a že produkuje kreativní projekty, například dokumentární film 11. hodina, po kterém byly zahájeny četné kampaně upozorňující veřejnost na tuto problematiku, a byla založena Nadace Leonarda DiCapria. DiCaprio je členem výborů ve Světovém fondu na ochranu přírody, Radě pro ochranu přírodních zdrojů a Mezinárodním fondu na ochranu zvířat.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie


Filmografie
Partnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku